Vytvořeno dne: 23/02/2022
Mobilheimy, maringotky, jurty, tiny houses a jiné.
Jste připraveni na tvrdou realitu hned na úvod? Stavět bez stavebního povolení nebo ohlášení nemůžete téměř NIKDY. Čtěte dál a zjistěte PROČ!
Špatnou zprávou je, že většina nápadů na bydlení bez stavebního povolení či ohlášení selže. Většinou totiž ani tak nezáleží na tom, zda je budova pevně spojená se zemí nebo zda má kola. Svou roli hraje dále i způsob využití a mnoho dalšího. Jinak řečeno, i Bob a Bobek by potřebovali stavební povolení pro svůj klobouk, protože v něm trvale bydlí. Vše hned podrobně vysvětlíme.
Stavební povolení (nebo alespoň ohlášení) potřebujete vždy, pokud váš příbytek:
je využíván k dlouhodobým účelům,
je napojený na inženýrské sítě,
slouží k trvalému bydlení nebo k rekreaci,
není mobilní a zároveň nemá platnou technickou, a tudíž není schopný silničního provozu,
je výrobkem plnícím funkci stavby.
Pozor na pojem “výrobek plnící funkci stavby”
Další klacek pod nohy nám hází naše legislativa zavedením zákeřného pojmu “výrobek plnící funkci stavby”. Vyhnout se papírování by chtěl každý a lidé využívali nejrůznějších kliček mezi nejasnostmi. Přítrž tomuto divokému západu učinila až novela č. 350/2012 Sb., která právě onen pojem zavedla.
To podstatné, co tato novela ustanovila, je, že se nám prakticky znemožnilo obcházení nutnosti vyřizovat stavební povolení. Vyplynula z ní ale i jedna pozitivní věc – zákon nám konečně povolil, abychom bydleli prakticky v čemkoliv, co plní funkci stavby, tedy třeba i v domečku na stromě nebo umělé jeskyni, pokud splňuje parametry pro kolaudaci, a tudíž i parametry pro přidělení čísla evidenčního nebo popisného.
Zatímco klasická “stavba” vzniká přímo na staveništi, “výrobek plnící funkci” se přemisťuje na své místo až jako hotový.
Rozdíl mezi stavebním povolením, ohlášením, územním rozhodnutím nebo územním souhlasem?
Zásadní informací je, že se jednotlivá povolení a rozhodnutí zase až tolik moc neliší. Pojem “stavební ohlášení” zní sice trochu optimističtěji než “stavební povolení”, ale ve výsledku je to stejně z bláta do louže. Papírování je podobně vyčerpávající.
Územní rozhodnutí je ve své podstatě to samé jako územní souhlas. Stavební ohlášení se pak téměř rovná stavebnímu povolení. Stavební ohlášení je vcelku zjednodušenou verzí stavebního povolení. Je určené zejména pro novostavby menších rodinných domů. Jeho největším benefitem je rychlost vyřízení.
Nejjednodušší cestou k tomu, abyste zjistili, co potřebujete, je zavítat na stavební úřad a rovnou se zeptat, který z dokumentů je pro vás relevantní.
Kdy se jedná o mobilní stavbu?
“Mobilní” stavba nesmí být pevně spojená se zemí. Za pevné spojení se přitom nepočítá pouze betonová základová deska, ale i jiná řešení jako např. betonové sloupky. Za pevné spojení se však nepočítají betonové podkladní patky, vyrovnávací podkladní terče a podobné vychytávky. Pro zachování mobility je nutné také zajistit, aby objekt nebyl přímo napojený na inženýrské sítě. Někteří kutilové ale vymysleli, že se podmínka “nenapojení” dá snadno “obejít”, a to tak, že se vytvoří vykutálený systém prodlužovaček a hadic, který může být třeba jen 3 metry dlouhý.
Nejlepší adepti na stavby bez stavebního povolení
První nominaci na stavbu bez stavebního povolení získává mobilheim! Následuje maringotka, karavan, přívěs, tiny homes, houseboat, jurta nebo obytný vůz.
Mobilheim
Mnoho výrobců a prodejců mobilheimů hlásá, že k pořízení jejich domu nepotřebujete stavební povolení. Takoví obchodníci mívají pravdu jen z části. U mobilheimů je třeba rozlišovat mezi mobilním a modulovým domem. Pojďme si nyní rozdíly představit.
Mobilní dům
Pokud se papírování skutečně chcete vyhnout, musíte dodržet mobilitu domu. Mobilní doby se vyrábějí podle norem pro obytná vozidla pro volný čas – EN ČSN 1949, 721, 1647 a jsou opatřeny ocelovým podvozkem s odnímatelnou ojí ISO 50 (klasické závěsné zařízení za osobní automobil).
Modulový dům (neboli modulový systém domu)
Není pravým mobilním domem, protože ho není možné odtáhnout. Do této kategorie patří i tiny houses. V tomto případě se stavebnímu povolení nebo ohlášení nevyhnete.
Maringotka, karavan, obytný vůz a další příbuzní
Všichni z této rodiny stavbou mohou i nemusí být. Pro stavební zákon jsou velkým oříškem, protože jejich definice coby stavby je velmi sporná a jejich posouzení ve věci stavebního povolení je na dobro- či zlovůli stavebního úřadu.
Maringotky, karavany, obytné vozy apod. stavbou nejsou, pokud: mají STK a je s nimi možné odjet. Zároveň nesmí být určené k trvalému bydlení. V takovém případě se na “domeček” vztahují předpisy jako na silniční (přípojné) vozidlo a můžete s ním zaparkovat, kde chcete, v souladu s příslušnými předpisy.
Jurty a jiné stany bez stavebního povolení
Jurty nevyžadují stavební povolení ani ohlášení, pokud: mají průměr menší než 5,64 m2, neslouží k trvalému bydlení a nejsou pevně spojené se zemí. Ve všech ostatních případech je třeba stavební ohlášení nebo povolení.
Potřebujete poradit s koupí nebo prodejem nemovitosti?
Kontaktujte nás na našich stránkách společnosti https://era-reality.cz.